Bir buzdolabı nasıl tamir edilir?

Bir buzdolabı nasıl tamir edilir?

Bir buzdolabı nasıl tamir edilir?
Absorbsiyonlu buzdolapları bağımsız onarımlara tabi değildir Tehlike ve bu tür işlerin karmaşıklığı nedeniyle. Termoelektrikler kırılmaz veya termokuplların bataryasını değiştirmeniz gerekir. perakende olarak satın alırken bir servis merkezindeki onarımdan daha pahalıya mal olacağını Bazen, temas noktaları içlerinde yanar (termik bataryadan geçen akım düşük voltajda büyüktür); Acemi bir amatör elektrikçi bu arıza ile başa çıkacak. Bu nedenle, ayrıca sıkıştırma buzdolaplarının onarımına odaklanacağız, Özellikle günlük hayatta kesinlikle baskınlar ve diğer sistemlerden daha fazla arızaya maruz kalıyorlar.

Sıkıştırmalı soğutma devresine bir sıcaklık regülatörü sokmak, oda içinde nispeten sabit bir eksi sıcaklık sağlayan bir buzdolabına dönüştürmek için yeterlidir. En ucuz ve en güvenilir kompresör tahriki, manyetik başlatmalı tek fazlı bir asenkron elektrik motoru olacağından, bir başlatma devresi arızası durumunda bir başlatma ve koruma cihazına ihtiyaç duyacaktır, sağdaki şemaya bakınız. Çalıştırma sırasında başlangıç \u200b\u200bsargısı akım altında bırakılırsa, sargıların yalıtımını, elektrik devresindeki kısa devreyi ve muhtemelen ateşlemeyi yakmak için motor ısınır. “Eski zaman” buzdolapları ve mevcut buz çözme buzdolapları bu şemaya göre yapılmıştır.

Karakteristik arızaları aşağıdaki gibidir:
↳ Buzdolabı açılmıyor – ya güç kaynağı devresi (elektrik kablosu, fiş, soket, kompresör bölmesindeki fiş kontakları) suçlu veya termostat (test cihazı tarafından çalmıyor) ya da isteğe bağlı olarak koruyucu röle (çalmaz). DIY tamir mümkündür.
↳ Güç kaynağı devresi çalışıyor, kontrol ediliyor. Kompresör açılmaz veya ses çıkarmaz, durur. Belki de açıklanan durumun kendiliğinden tekrarı tekrarladı. Arızalı başlatma rölesi. DIY tamir mümkündür.
↳ Kompresör 3-5 saniyeden fazla çalışır veya ilk denemede oluşmaz. Önemsiz röle başlar. Kendiniz yapın en sık kendiniz yapmak mümkündür.
↳ Kompresör çalışmaya başlar, ancak çok fazla ses çıkarır ve 30 saniye – 5 dakika sonra buzdolabı kapanır. 10-15 dakika sonra en geç yeniden açılır ve ayrıca kendiliğinden kapanır. Akım koruma rölesi ayarlanmış veya arızalı, aşağıya bakınız. Kendi kendine onarım mümkündür, dahil. ve yeni bir değişim almadan.
↳ Buzdolabı çok donuyor, ancak sıcaklık kontrol cihazına net tepki veriyor. Kompresör ısınır, aşırı ısınmaya karşı korumaya girer, sallanır. Başlangıç \u200b\u200brölesi ve termik koruma çalışıyor. Çalışma sargısındaki dönüşlü kısa devre için kompresör motorunun teşhisi ve büyük olasılıkla değiştirilmesi.
↳ Kompresör çalışmıyor, gürüyor. Başlangıç \u200b\u200brölesi ve termik koruma çalışıyor. Kısa devre, başlangıç \u200b\u200bsargısında daha muhtemeldir. Sonuç öncekiyle aynı. vaka.
↳ Aynısı, ancak kompresör 10-30 s (daha fazla!) Voltajı altında tutulduktan sonra dokunulamayacak kadar sıcak hissediyor. Kompresör iç arızası. Özel bir atölyede onarım bazen mümkündür.
↳ Aynı, ancak kombine manyetik kapasitif başlatmalı bir kompresör motoru, No Frost buzdolapları için aşağıya bakın. Çalışan elektrik kapasitörünü kontrol edin, ayrıca aşağıya bakın. Uygun değilse – kendi elleriyle şanslı tamir etmek basit ve ucuzdur.
↳ Buzdolabı çok soğuk. Kompresör sürekli olarak veya termal koruma etkinleştirilinceye kadar çalışır. Sıcaklık regülatörü (termostat) donmayı düzenler, ancak zorlukla; Aslında, yalnızca düğmeyi 0’a ayarlayarak kompresörü durdurabilirler. Kompresör gürültüsü normalden daha güçlüdür. Sayaçtaki elektrik tüketimi fazla. Start rölesi sıkışmış. Tehlikelidir, kompresör yanabilir, bu da mevcut fiyatlarda yeni bir buzdolabı almakla aynı derecede önemlidir. Kendi kendine tamir mümkündür.
↳ Doğru ayarlanmış bir sıcaklık regülatörüne sahip buzdolabı iyi donmaz, dondurucu eşit şekilde donar. Kompresör kapatıldığında, kondansatör normal olarak ısınır: dokunuşa sıcak gelir ve el geri çekilir. Büyük olasılıkla, termostat arızalı. DIY onarımı, yeni bir değiştirme satın alımına bağlı olarak mümkündür. Bazı durumlarda, aşağıya bakın, eskisini onarmak mümkündür.
↳ Buzdolabı açılıyor, çok sert donuyor veya tersine çok zayıf. Donma derecesi termostatın konumuna bağlı değildir. Kompresörün sesi, kondenserle ısıtma ve dondurucunun donması normal. Termostat arızalı. Onarım – önceki gibi. vaka.
⥅ Buzdolabı kötü donuyor ve kısa bir döngüde çalışıyor: kompresör sık \u200b\u200bsık kapanıyor, kondansatör o zamana kadar zorlukla ısındı. Dondurucu hafif ama eşit bir şekilde donuyor. Arızalı termostat veya ısı koruma rölesi, kendin yap onarımı her zaman mümkündür.
⥅ Aynı, ancak kompresör uzun süre çalışır (uzun döngü); muhtemelen sürekli Dondurucu, soğutucu akışkan besleme borusu alanında donar. Diğer tarafta kalın bir buz tabakası donmuş olsa bile diğer tarafta buzsuz kalır. Durum kararlıdır. Bunun nedeni, kendiliğinden boşalabilen bir mikro sızıntı nedeniyle sistemdeki freonun azalması veya buzdolabının bir yıldan daha eski olmaması durumunda düşük kaliteli yapısal malzemeler tarafından emilmesidir. Freonla sızıntı ve yakıt ikmali için sistem diyagnostiğine ihtiyacınız var; İstisnai durumlarda, doldurma. Kendin yapmak kesinlikle önerilmez.
⥅ Buzdolabı uzun süre çalışır. İçindeki sıcaklık, dondurucudaki yiyeceklerin dibe veya duvarlara dondurulmasıyla farkedilecek şekilde, geniş sınırlar içinde değişir. Termostat ayarlandı. Çok dikkatli çalışırsanız, onarımı değiştirmeden mümkündür.
⥅ Buzdolabı donmuyor. Kompresör açılır, bir vuruntu ve bir jingle ile çalışır. Buzdolabı gövdesinin titreşimi aşikardır. Freonun tamamen sızması. Teşhis, sızıntıları onarmak ve yakıt ikmali için sihirbazı arayın. Aradığınızda, durumu açıkladığınızdan ve şunu sorduğunuzdan emin olun: onarım ücreti ne kadar olacak? Belki de yeni bir buzdolabından daha pahalı.
⥅ Kompresör kısa bir döngüde çalışıyor, ancak buzdolabı çok donuyor. Kompresörün sesi yüksek, gergin, şampiyon veya huzursuz. Kalifiye hizmet sırasında Freon yeniden yükleme yapıyor. Islak soğutma devresi: soğutucu buhar değil, ancak sis nedeniyle kompresöre gir. Hemen buzdolabını durdurun ve teşhis ve yeniden doldurma için kalifiye bir teknisyen çağırın. Aksi takdirde, kompresör ve borular geçmeye başlar, bu da seçeneksiz yeni bir buzdolabı demektir.
⥅ Yaz aylarında, sıcaklıkta, buzdolabı donar, böylece termostat 1 ila 3-4 arasında bir konuma getirilir. Kompresör ısınıyor ve ses çıkarıyor. Bazen yanmış yalıtım kokusu hissedilir; Muayene sırasında yanmış kontaklar bulunur. Termal koruma rölesinin bimetalik plakası zayıfladı, aşağıya bakınız. Ev içi onarım bazen maliyet ve ciddi zorluklar olmadan mümkündür.
⥅ Her şey yolunda, ancak dondurucu çok hızlı donuyor. Sıcak, nemli ürünlere ek olarak, olası nedenler kapı contalarının arızalanması, eğrilmesi, arka ışık anahtarının arızalanması veya kameranın kalitesiz ısı yalıtımının ihlalidir. İlk 3 vakada, DIY onarımı mümkündür ve komplike değildir; Sonuncusunda, yeni bir buzdolabı satın almak daha ucuzdur.
⥅ Her şey yolunda, ancak kompresör çok gürültülü, kasanın titreşimi hissedilir. Kompresör süspansiyonunu kontrol edin ve ayarlayın (aşağıya bakın). Yardımcı olmadı – nedeni mekanik kompresör aşınması, para için değiştirme seçeneğini hesaplamanız gerekir.

Açıklanan vakaların her biri için ayrıntılı adım adım onarım talimatlarının verilmesi tamamen sorumsuz olacaktır. Belirli bir modelin veya benzer bir grup modelin ortak sorunlarını gidermek için şirket rehberi, ince bir yazı tipinde ince bir kağıda basılmış tombul bir kitaptır ve satışta yüzlerce model vardır. Ayrıca, her tamirci arızaların ne sıklıkta “imkansız” olduğunu ve karakteristik olmadığını bilir. Bu nedenle, ayrıca, konjuge olanlar ve onların onarım yöntemleri ile etkileşime girerek parçalanma düğümlerine karşı en savunmasız olan tipik bir cihazı tarif edeceğiz. Ve sonra bakın: kendiniz için düşünün ya da bu konuda köpeği yiyen kişiyi arayın ve kediyi ısırın. Ve onunla zaten bilgiyle konuşmak.

(Visited 276 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment