Buzdolabı Arızaları Ve Çözümleri

Buzdolabı Arızaları Ve Çözümleri

Buzdolabı Çalışmıyor Arızası
Buzdolabınızın fişi prize tam oturmamış olabilir fişi oturduğundan emin olacak şekilde takınız.. Eğer fişi tam takmış olduğunuz halde buzdolabınız çalışmıyorsa sorun fişinizden kaynaklanabilir. Bu yüzden prizinizin bozulmuş olma ihtimaline karşın prizinizi değiştiriniz veya bağlı olduğu ana akım sigortasını kontrol ederek açık olduğundan emin olunuz. Bunlar ana arızalardır bu gibi durumlarda arızanın büyümemesi için teknik servisi arayarak hemen arayıp randevu alabilirsiniz.

Buzdolabı Çalışıyor Ama Soğutmuyor
1.Buzdolabının kapısı düzgün kapanmamıştır.
2.Buzdolabınız gaz kaçağı yapıyor olabilir.
3.Soğutucu ve dondurucu bölmesinin sıcaklığı düşük olabilir.
4.Dolabınızın su tahliye kanalları tıkanmış olabilir.
5.Rezistanslardan biri veya birkaçı bozulmuş olabilir.

Buzdolapları gaz sayesinde soğutma işlemini gerçekleştirirler bu yüzden kapılarını düzgün kapatınız çünkü kapılar açık kaldığından dolayı buzdolabınız gaz kaçağı yapıyor olabilir. Kapıları kapattığınız halde soğutmuyor ise buzdolaplarınızdaki soğutucu ve dondurucu bölümlerinin sıcaklık ayarlarını düzgün hale getiriniz veya rezistanslarınızın bozulmuş olma ihtimaline karşın teknik destek için servisi arayınız.

Buzdolabı Motoru(Kompresör) Çalışmıyor
1.Sıcaklık ayarları doğru yapılmamış olabilir.
2.Buz çözme devresi çalışıyor olabilir.

İlk önce buzdolaplarınızdaki sıcaklık ayarlarını uygun hale getiriniz kompresör yinede çalışmadıysa buz çözme sistemi devrede olabilir. Bu durum tam otomatik buz devresine sahip makinalarda periyodik olarak gerçekleşmektedir. Yaklaşık 7 dakika sonra buzdolabınızı kontrol ediniz eğer çalışmaya başlamadıysa teknik bir arıza gerçekleşmiş olabilir vakit kaybetmeden teknik servisi arayınız.

Bunu da oku :  Buzdolabı Temizlik ve Bakım Önerileri

Buzdolabı Soğutucu Bölmesi Terleme Yapıyor
1.Buzdolabının bulunduğu ortamın çok soğuk olması.
2.Buzdolabının bulunduğu ortamın nemli olması.
3.Buzdolabı kapısının çok sık açılıp kapatılması.

Buzdolabının bulunduğu ortamın sıcaklığı 10 C’nin altındaysa ve çok nemliyse sık yaşanabilecek bir durumdur. Bu yüzden buzdolabını koymak istediğiniz ortamın sıcaklık ve nem oranı normal olmalıdır. Buzdolabı kapılarını çok sık açıp kapatmak bir çok arızaya neden olabilir ve tüketimi arttırabilir bu nedenle her kapıyı kapattığınızda kapının düzgün kapandığından emin olunuz. Bunlar ana arızalardır bu gibi durumlarda arızanın büyümemesi için teknik servisi hemen arayıp randevu alabilirsiniz.

Buzdolabı Buzlanma Yapıyor
1.Buzdolabının kapısı düzgün kapatılmalıdır.
2.Termostat ayarları kontrol edilmelidir.
3.Buzdolabınız No-frost özellikte ise hava akımını yapan delikler tıkanmış olabilir.

Termostat ayarlarını dondurucu ve soğutucu için uygun hale getiriniz. Eğer buzlanma devam ederse buzdolabının kapısını fişi çekili halde 2 gün açık şekilde bekletiniz arıza devam ediyorsa teknik destek hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Bunlar ana arızalardır bu gibi durumlarda arızanın büyümemesi için teknik servisi hemen arayıp randevu alabilirsiniz.

Bunu da oku :  Buzdolabı Sorunları ve Problemleri için çözüm önerileri

Buzdolabının Kapısı Kapanmıyor
Buzdolabınızın kapısı düzgün bir şekilde kapanmıyor ise Kapıda bulunan contalar zarar görmüş olabilir. Contalarınızı uygun conta ile değiştirmek için servisle iletişime geçebilirsiniz. Değiştirdiğimiz parçalara genelde 1 yıl garanti süresi verilmektedir. Değişen parça servis kaynaklı arıza yapmışsa ücretsiz bir şekilde tekrardan değiştirilir.

Buzdolabı Ses Yapıyor
Buzdolanın ses çıkarmasında bir çok neden vardır.Bunlar motorun bozulması, fanın bozuk olması, buzdolabın içinde ara kanal rezistans parçasının bozuk olması veya basit arıza olarak fan yerinin pislikten dolmuş olması, dolabın yerinin dengesiz olmasından kaynaklanıyor olabilir.Ya da hava ısınmaya başladıkça buzdolabının içini soğutmak için harcayacağı enerjide orantılı olarak artacaktır.Bu sorun arıza gibi gözükmese de başka bir yerden de kaynaklanıyor olabilir.Bunu için siz yinede tedbiri elden bırakmayıp buzdolabı teknik servisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Buzdolabı Su Akıtıyor
Buzdolabınızın sıcaklık ayarlarının doğru yapıldığından emin olun eğer ayarlar düzgün değilse uygun hale getiriniz.Daha sonra sebzelik kısmını kontrol edin su birikmiş ise su kanalı tıkanmış olabilir kanalı iyi bir şekilde temizleyiniz.Eğer sızıntı dolabın arkasında ve motorun bulunduğu kısımda ise makinenizin kapılarını doğru bir şeklide kapanıp kapanmadığı kontrol ediniz.Eğer bu çözümler arızanızı gidermediyse buzdolabınızda ara kanal rezistans parçası, motor gibi parçalar arızalı olabilir.Bu arızayı göz ardı etmeyip tedbiri elden bırakmadan daha büyük arıza oluşmadan buzdolabı teknik servisler ile iletişime geçebilirsiniz.

Bunu da oku :  Buzdolabı Temizlik ve Bakım Önerileri

Buzdolabının Alt Bölmesi Soğutmuyor
Buzdolabınızın alt kısmı soğutmuyor ise dolabınızın fişini çekip kapıları açık bir şekilde 2 gün bekleyiniz. Bu işlemi yaptığınızda dolabınız tekrar eski haline dönecektir ama parçaların durumuna göre buzdolabı tekrar aynı arızayı verebilir.Bunun nedeni dondurucu kısmının arka bölmesinde bulunun rezistans,fan parçaları bozulmuş olabilir.Rezistans bölmesinin görevi dondurucu kısmındaki soğuk havayı alt kısma üflemesidir bu soğuk havayı alt kısma üfleyemediği için alt kısım soğutmuyor.Bu arızayı göz ardı etmeyip tedbiri elden bırakmadan daha büyük arıza oluşmadan buzdolabı teknik servisleri ile iletişime geçebilirsiniz.

5/5 - (3 votes)
(Visited 1.192 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment