Buzdolabı Sorunları ve Problemleri için çözüm önerileri

buzdolabı buzlanma

Buzdolabı Sorunları ve Problemleri için çözüm önerileri
Servis çağırmadan önce, bu listeyi gözden geçiriniz. Sizi zaman ve para kaybından kurtarabilir. Bu liste sık
rastlanabilecek, hatalı işçiliğe ya da malzeme kulanımına bağlı olmayan şikayetleri içermektedir.Bahsedilen bazı özellikler ürününüzde olmayabilir.

Arızalı bir buzdolabınız varsa istediğimiz gibi bir koruma yapmaz buda yiyecekler üzerinde zararlı etkileri meydana getirir. Isı koruması yapmayan buzdolabı, bakterilerin hızla çoğalmasına ve yiyeceklerin fark edilmeden bozulmasına neden olur. Buda bize maddi ve sağlık acısından problem oluşturur.

Şikayet Olası Neden Çözüm
Buzdolabı çalışmıyor Fiş prize doğru takılmış mı? Fişi prize takın.
Buzdolabınızın bağlandığı prizin sigortası ya da ana sigorta atmış mı? Sigortayı kontrol edin.
Soğutucu bölmesinin (MULTIZONE veya COOLCONTROL) yan duvarında terleme. Çok soğuk ortam koşulları. Kapının çok sık açılıp kapanması. Çok nemli ortam koşulları. Açık olarak sıvı içeren gıdaların saklanması. Kapının açık kalması. Termostat konumunun daha soğuk konuma alınması.Kapı açık kalma süresinin azaltılması daha az sıklıkta kullanılması. Açık kaplarda saklanan gıdaların üzerinin uygun şekilde kapanması. Oluşan nemi kuru bir bez ile silin ve devam edip etmediğini kontrol ediniz.
Kompresör çalışmıyor Ani elektrik kesilmesinde veya fişin çıkarılıp takılmasında buzdolabı soğutma sistemindeki gazın basıncı henüz dengelenmemiş olduğu için kompresör koruyucu termiği atar. Yaklaşık 6 dakika sonra buzdolabınız çalışmaya başlayacaktır. Bu süre sonunda buzdolabınız çalışmaya başlamamış ise servis çağırınız

Buzdolabı buz çözme devresindedir. Bu tam otomatik buz çözme yapan bir buzdolabı için normaldir. Buz çözme döngüsü periyodik olarak gerçekleşir.
Buzdolabınızın fişi prize takılı değildir. Fişin prize iyice takılı olduğundan emin olunuz.
Sıcaklık ayarları doğru yapılmış mı?
Elektrik kesilmiştir. Elektrik şirketini arayınız.
Yeni buzdolabınız, eskisinden daha geniş olabilir. Bu gayet normaldir. Daha büyük buzdolapları daha uzun süre çalışır.
Oda sıcaklığı yüksek olabilir. Bu gayet normaldir.
Buzdolabının fişi daha yeni takılmış ya da yeni yiyecek koyulmuş olabilir. Buzdolabının tamamen soğuması birkaç saat daha uzun sürebilir.
Buzdolabı çok sık ya da çok uzun çalışıyor. Yakın zamanda büyük miktarlarda sıcak yemek buzdolabına konmuş olabilir. Güvenli saklama sıcaklığına ulaşana kadar, sıcak yiyecekler buzdolabının uzun süre çalışmasını neden olur.
Kapılar sık sık açılmış ya da uzun süre açık kalmıştır. İçeri giren sıcak hava buzdolabının daha uzun çalışmasına neden olur. Kapıları daha seyrek açınız.
Dondurucu ya da soğutucu kapısı aralık kalmış olabilir. Kapıların tamamen kapalı olup olmadığını kontrol ediniz.
Buzdolabı çok sık ya da çok uzun çalışıyor. Buzdolabı çok düşük bir sıcaklığa ayarlanmıştır. Buzdolabının sıcaklığını daha sıcak bir dereceye ayarlayın ve bu sıcaklığa ulaşılana kadar bekleyiniz.
Soğutucu ya da dondurucu kapı contası kirlenmiş, eskimiş, kırılmış ya da tam oturmamış olabilir. Contayı temizleyin ya da değiştirin. Hasarlı/kopuk kapı contası buzdolabının mevcut sıcaklığı korumak için daha uzun süre çalışmasına neden olur.
Bunu da oku :  Buzdolabı Temizlik ve Bakım Önerileri

Sıcaklıkların çok düşük olması

Dondurucu sıcaklığı çok düşük ama soğutucu sıcaklığı yeterli.  Dondurucu bölme sıcaklığı çok düşük bir sıcaklığa ayarlanmıştır. Dondurucu bölme sıcaklığını daha yüksek bir dereceye ayarlayıp kontrol ediniz.
Soğutucu sıcaklığı çok düşük ama dondurucu sıcaklığı yeterli.  Soğutucu bölme sıcaklığı çok düşük bir sıcaklığa ayarlanmıştır. Soğutucu bölme sıcaklığını daha yüksek bir dereceye ayarlayıp kontrol ediniz.
Soğutucu bölme çekmecelerinde saklanan yiyecekler donuyor.  Soğutucu bölme sıcaklığı çok düşük bir sıcaklığa ayarlanmıştır. Soğutucu bölme sıcaklığını daha yüksek bir dereceye ayarlayıp kontrol ediniz.

Sıcaklıkların çok yüksek olması.

Soğutucu ya da dondurucudaki sıcaklık çok yüksek. Soğutucu sıcaklığı çok yükseğe ayarlanmıştır. Soğutucu ayarının dondurucu sıcaklığı üzerinde etkisi vardır. Soğutucu ya da dondurucu sıcaklığı yeterli seviyeye gelene kadar, soğutucu ya da dondurucu sıcaklığını değiştiriniz.
Kapılar sık sık açılmış ya da uzun süre açık kalmıştır. Kapılar açıldığında soğutucu ya da dondurucuya sıcak hava girer. Kapıları daha seyrek açınız.
Kapı aralıktır. Kapıyı tamamen kapatınız.
Yakın zamanda büyük miktarlarda sıcak yemek buzdolabına konmuş olabilir. Soğutucu ya da dondurucu istenilen sıcaklığa ulaşana kadar bekleyinız.
Buzdolabının fişi daha yeni takılmış olabilir. Buzdolabının tamamen soğuması, boyutu nedeniyle zaman alır.
Buzdolabı çalışırken çalışma sesi artıyor. Ortam sıcaklığının değişmesine bağlı olarak buzdolabının çalışma performans karakteristikleri değişebilmektedir. Bu normaldir ve bir arıza değildir.
Sarsılma ya da gürültü. Zemin düz değil ya da zayıftır. Buzdolabı yavaşça hareket ettirildiğinde sallanır. Zeminin düz; dayanıklı olduğundan ve buzdolabını taşıyabileceğinden emin olunuz.
Gürültü buzdolabının üzerine konulmuş eşyadan kaynaklanıyor olabilir. Eşyalar dolabın üzerinden kaldırılmalıdır.
Buzdolabında sıvı dökülmesi veya püskürmesi benzeri sesler geliyor. Buzdolabının çalışma prensipleri gereği sıvı ve gaz akışları gerçekleşmektedir. Bu normaldir ve bir arıza değildir.
Buzdolabından rüzgar esmesi şeklinde ses geliyor. Buzdolabının soğutma işlemini etkin gerçekleştirebilmesi için hava hareketlendiricileri (fanlar) kullanılmaktadır. Bu normaldir ve bir arıza değildir.
Bunu da oku :  Buzdolabı Arızaları Ve Çözümleri

Buzdolabı içinde su/yoğunlaşma/buz.

Buzdolabının iç duvarlarında nem birikiyor. Havanın sıcak ve nemli olması buzlanmayı ve yoğunlaşmayı arttırır. Bu normaldir ve bir arıza değildir.
Kapılar aralıktır. Kapıların tamamen kapalı olduğundan emin olunuz.
Kapı çok sık açılmıştır ya da uzun süre açık kalmıştır. Kapıyı daha seyrek açınız.

Buzdolabı dışında su/yoğunlaşma/buz.

Buzdolabının dışında ya da kapıların arasında nem oluşuyor. Hava nemlidir. Nemli havalarda bu gayet normaldir. Nem azaldığında yoğunlaşma kaybolacaktır.
Buzdolabının içi kötü kokuyor. Buzdolabının içi temizlenmelidir. Buzdolabının için sünger, ılık su veya karbonatlı su ile temizleyiniz.
Bazı kaplar ya da paketleme malzemeleri koku yapıyordur. Başka kap ya da marka paketleme malzemesi kullanınız.

Her zaman olduğu gibi, tamir hakkında konuşmaya başlamadan önce, yapmanız gereken ilk şey güvenlik bunun için cihazınızı elektrik şebekesinden ayırmalısınız. Bu, tamiri yaparken ister elektrikli cihaz isterse başka bir cihaz olsun iş güvenliği çok önemlidir. Buzdolabı dondurucu gibi elektrikli ve su ile teması olan cihazlar olduğunda bu dahada önemlidir. Alacağımız önlemler sayesinde elektrik çarpması ve diğer kazaları en aza indirebilir.

5/5 - (3 votes)
(Visited 583 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment