Buzdolabı Seçimi

Buzdolabı Seçimi

Buzdolabı Seçimi
Beyaz eşya alırken nelere dikkat etmeli sorusunun ilk cevabı elbette kalite oluyor.
Beyaz eşyanın teknolojideki son yenilikleri yansıtıp yansıtmadığını öğrenin. Örneğin, inox (paslanmaz çelik) teknolojisi ankastre mutfak tasarımlarında; Wi-Fi özelliği çamaşır makinelerinde ve buzdolaplarında önem taşıyor. Ardından bütçe, renk, tasarım ve tarz konusunda tercihinizi yapabilirsiniz.

Yeni bir buzdolabı seçerken en önemli kriterleriniz ne olmalı?
Buzdolabının temel görevi yiyecekleri taze tutmak olduğundan; yeni bir buzdolabı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli konular gıdaların kolaylıkla yerleştirilmesi, ihtiyaç olduğunda kolayca bulunabilmesi ve gıdaların uzun süre taze kalmasına yardımcı olacak yenilikçi teknolojilere sahip olmasıdır. Bu açıdan öncelikle mutfağımızdaki konumlandırmaya ve buzdolabının yerleşeceği alanın ölçülerine dikkat ederek en verimli ürünü seçmemiz gerekir. Kıyaslanan iki tip buzdolabının aynı hacimde olması her zaman aynı miktarda gıdayı yerleştirebileceğimiz anlamına gelmemektedir. Bu açıdan buzdolabı tercihinde brüt değil, her zaman net iç hacim ele alınmalıdır. Aynı zamanda net hacim toplamını değerlendirmek yerine ihtiyaçlara göre soğutucu ve derin dondurucu bölmelerinin hacimlerini ayrı olarak ele almak doğru buzdolabına sizi bir adım daha yaklaştıracaktır. Örneğin bağımsız olarak kullandığınız bir derin dondurucunuz mevcut ise derin dondurucu bölmesi daha küçük bir buzdolabı da ihtiyacınızı görebilir.

Bunu da oku :  Buzdolabı servisi

Buzdolabı alırken şu özelliklere dikkat etmelisiniz:
✓ Buzdolabı alırken olası elektrik kesintisi durumunda gıdaların bozulması olasılığını göz önünde bulundurarak saklama süresine dikkat edin. Çok sık elektrik kesintisi yaşanan bir bölgedeyseniz saklama süresinin yüksek olduğuna emin olun.
✓ Buzdolabının dış ve iç yüzeyinin paslanmaz çelik olduğuna emin olun.
✓ Rafların geniş ve kullanışlı olup olmadığına dikkat edin.
✓ Büyük buzdolaplarının çok fazla enerji harcayabileceğini göz önünde bulundurarak ihtiyacınıza göre buzdolabı genişliğini seçin.
✓ Kalabalık bir aileye sahipseniz fazla miktarda yiyeceğinizi ya da içeceğinizi rahatlıkla muhafaza edebilmek için gardırop tipi buzdolabını tercih edebilirsiniz.
✓ Küçük bir aileyseniz veya buzdolabını ofis için alıyorsanız düşük kapasiteli buzdolapları veya mini buzdolapları tercih edebilirsiniz.

Buzdolabı seçerken dikkat etmeniz gerekenler
Elektrik faturalarını azaltın : Genel olarak piyasada A+ sınıfından başlayarak, A+++ ‘a kadar daha az enerji tüketen buzdolabı modelleri bulunuyor.
Anti bakteriyel sistemi tercih edin : Anti bakteriyel sistem ürünleri satın alınırken dikkat edilecek en önemli nokta anti bakteriyel kaplamanın buzdolabının iç kaplamasının tamamında olmasıdır.
Saklama süresine dikkat : Buzdolabı satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta saklama süresidir. Üretimi yapılan yeni nesil buzdolaplarında uzun süre gıdaların tazeliğini koruyacak teknolojiler geliştiriliyor.
Kışlık gıdalarınızı saklamanın en pratik yolu derin dondurucular : İhtiyacınız ve kullanım alışkanlıklarınıza göre evinize üstten kapaklı No-Frost, derin donduruculu bozdolabı alacağınız gibi, ayrıca yiyeceklerinizi kışa saklamak için derin dondurucu da satın alabilirsiniz.
Teknik servis desteği önemli : Elektrikli ev aletlerinde bir markayı tercih etmenin en önemli kriteri teknik servi desteği ve garanti süresidir.

Buzdolabı Satın Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler
❆ Eğer sade ve ekonomik bir tercih yapmak istiyorsanız, derin dondurucu satın alın. Bu geleneksel tipteki buzdolaplarının daha az özellikleri olsa da, genelde diğer buzdolaplarına göre daha ucuzdur. Ayrıca, geniş rafları var fakat çoğu yetişkinin buzdolabı bölümüne ulaşabilmesi için eğilmesi gerekiyor.
❆ Eğer buzdolabı raflarına rahatça ulaşabilmek istiyorsanız, dondurucu kısmı altta olan buzdolaplarını seçin. Bu buzdolaplarında dondurucu kısmına erişebilmek için çoğu yetişkinin diz çökmesi gerekiyor fakat bu bölüm zaten az kullanılıyor. Bu tipteki buzdolaplar tek kapılı olabildiği gibi Fransız stili çift kapılı da olabilir. Çift kapılı olanlar diğerlerine göre biraz daha pahalıdır.
❆ Eğer mutfağınızdaki yeriniz darsa, çift kapılı bir buzdolabı tercih edin çünkü bu çeşit diğerlerine göre daha az yer kaplar. Buna rağmen, pizza kutusu gibi bazı geniş kutuların sığmayacağı kadar dar raflı olabiliyorlar.
❆ Şık bir görünüm istiyorsanız, gömme buzdolabı tercih edebilirsiniz. Bunlar çeşitli kapı konfigürasyonlarında gelir ve kapılar kabine uygun panellerle uyumludur. Ancak, küçük olabilirler ve diğer seçeneklerden daha pahalıdırlar. Kabine gömme buzdolapları yerleşik modellere göre daha ucuz bir alternatiftir, ancak birkaç santim daha uzağa yapışırlar ve bağımsız buzdolaplarından daha küçüklerdir.
❆ Mutfağınızda daha fazla soğutucuya ihtiyacınız varsa, çekmece buzdolaplarını tercih edin. Ana buzdolabı olacak kadar büyük değiller çünkü üretim amaçları içecekler gibi spesifik ürünleri soğutmaktır.
❆ Eğer büyük bir buzdolabına yeriniz yoksa kompakt buzdolaplarından alın. Bunlar ayrıca yurt odaları ve bodrumlarda da kullanılabilir.

Bunu da oku :  Buzdolabı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hangi Marka Buzdolabı Almalıyım?
Piyasada yerel ve yabancı olmak üzere pek çok farklı buzdolabı markası ile karşılaşmak mümkün. Samsung, LG, Profilo, Philips, Bosch, Siemens gibi global olarak nam yapmış yabancı markaların yanı sıra yine evrensel olarak tanınan ve sevilen Beko, Arçelik, Vestel, Regal gibi yerel markalarla da karşılaşmak mümkün. Konu tercih anına geldiği zaman ise ideal marka seçimi, özellik ve fiyat karşılaştırması yapmaktan geçiyor.
Kaynak: internet

5/5 - (1 vote)
(Visited 242 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment